Selim-ül Kalb

Nevres, selîm-ü pâk gelip gitmedir hüner
Yohsa cihana günde bin âdem gelir gider
Sakızadalı Osman Nevres

Selîm= Sağlam, kusursuz. Refah ve selâmet üzere bulunan.
Pak=Temiz, saf, katıksız. Hep, tamam, mübarek, kudsi.
Selim-ül Kalb=Temiz kalbli

Sakızadalı Osman Nevres yukarıdaki beyitte demek istiyor ki; Bu dünyaya geldiğin gibi temiz ve güzel gelip gitmektir marifet; yoksa bu köhne değirmene günde binlercesi gelir, gider. Öyle ya, tertemiz gelmemiş miydik dünyaya. Geldiğimiz gibi gidememek ne büyük hüsrandır.

Kalb, göğsümüzün sol tarafındaki et parçası değildir. Buna, yürek denir. Yürek, hayvanlarda da bulunur. Kalb, yürekte bulunan bir kuvvettir. Görülmez. Ampulde bulunan elektrik cereyanı gibidir. Buna, gönül diyoruz. Ampul yürek ise, ışığı da kalbdir, buna gönül de denir.

Gönül insanlarda bulunur, hayvanlarda bulunmaz. Bedendeki bütün aza, kalbin emrindedir. His uzuvlarımızın duydukları bütün bilgiler kalbde toplanır. İnsanın, inanmak, sevmek, korkmak, kalbindedir. İtikad eden, yani iman eden, kâfir olan, kalbdir. Kalbi temiz olan, dine uyar. Kalbi kötü olan dinden kaçar. Güzel, iyi ahlakın ve kötü huyların yeri kalbdir. Allahü teâlâ dinlerini Peygamberleri, kalbi temizlemek için gönderdi. Kalbi temiz olan, herkese iyilik eder. Dünyada rahat, huzur içinde yaşarlar. Ahirette de, ebedi, sonsuz saadete kavuşurlar.

Şuara Suresi`nin 89. Ayetinde mealen “Ancak Allah’a selim bir kalp ile gelenler başka.” diye bildirilerek temiz kalpli olanların cennete girecekleri müjdelenmiştir.

“Benim kalbim zaten temiz, Allah beni affeder, sen kalbe bak…”

Bu tür sözleri etrafta birçok kişiden sıkça duyarız. Gerçekte insanların kendi ürettikleri bir bahaneden ibaret olan bu son derece yanlış inanış, kendini avutmak için öne sürülür. Acaba gerçekten “temiz kalpli” olmak ne demektir? İslam alimleri buyuruyor ki; İslam ahlakını yaşayan kimsenin kalbi temiz olur. İslam ahlakı; kimseye zararı dokunmamak, kimseyi incitmemek  ve Allahü tealanın emirlerine uymak, yasakladıklarından da kaçınmaktır.

Dolayısıyla gerçek kalp temizliği, insanı Allahü tealadan  uzaklaştıran tüm engellerin kalpten çıkarılıp, kalbin Allahü tealanın zikri ile meşgul olmasıdır. Böyle bir insan dünya hırsından, bencillikten, korkudan, güvensizlikten uzak olur. Allahü tealadan  başka varlıklara bağlanmaktan kurtulan kalp temiz olur ve Allah sevgisiyle dolar, nihayetinde de Rabbine tertemiz olarak kavuşur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: