ŞECÂ’AT

Şecaat arzederken merd-i kıptî sirkatin söyler !
Koca Ragıp Paşa
ŞECÂ’AT: Yiğitlik, bahadırlık, cesâret, kahramanlık.72 güzel huydan biri de Şecâattir.

Şecâ’atin temeli, Allahü teâlânın takdîrine râzı olmak, O’na tevekkül etmek, O’na güvenmektir. Şecâat sâhibi olan, dertlere, belâlara göğüs gerer, dayanır, sabr eder.(Muhammed Hâdimî rahmetullahi aleyh)

Ey oğlum! Üç şey, üç şey ile bilinir:
1)Hilm (yumuşaklık) gadab ânında,
2) şecâ’at harb meydanında,
3)kardeşlik ise ihtiyâç ânında.
(Lokman Hakîm rahmetullahi aleyh)

Şecaat arzederken merd-i kıptî sirkatin söyler !
Koca Ragıp Paşa

 

Eshab-ı kirâm harb meydanlarında öyle kahramanlık gösterirlerdi, öyle şecâat arzederlerdi ki, az bir kuvvetle koca orduları perişan ederlerdi.

Bedirde, Uhudda, Hendekte ,Hayberde ve Mekkenin fethinde kendilerinden kat kat fazla olan düşmanlarını yenmelerinde onların şec+aatten kaynaklanan bu üstün özelliklerini görmekteyiz.

Mute’de 3 bin kişilik islâm ordusu 90 bin kişilik rum ordusunu yenmiş perişan etmişti. Daha önce Habeşistan’a hicret ettikten sonra Medineye gelen Cafer-i Tayyar’ın ilk ve son savaşında gösterdiği Şecâat dilllere destandı. Cafer’e neden Tayyar denildi? Bununla ilgili küçük bir anekdot:

CA’FER TAYYÂR:(Radıyallahu anh)
Resûlullahın “sallallahü aleyhi ve sellem” amcası olan Ebû Tâlibin oğlu ve hazret-i Alînin büyük kardeşidir. Îmân edenlerin otuzikincisidir. Habeşe hicret edip, Hayberin fethinde gelmişdi. Şâma yakın Mu’te denilen yerde, hicretin sekizinci yılı Cemâzil-ülâ ayında, rum ordusu ile harb eden üçbin askerin kumandanı Zeyd bin Hârise şehîd olunca, yerine emîr olmuş, sancağı sağ eline alıp hücûm etmişdi. Sağ eli kesilince, sol eline almış, sol eli de kesilince, dişi ile tutarak hücûm etmiş ve nihâyet şehîd olmuşdur. Vefâtında kırk bir yaşında idi. O gün yetmişden ziyâde yara almışdı. Resûlullaha (Ca’fer Tayyâra, iki kolu yerine iki kanad verilip Cennetde uçmakda olduğu) vahy olundu. Bu müjdeyi Eshâba haber verdi. Bunun için (Tayyâr) denildi.

Türkler de müsliman olduktan sonra Allahu tealanın rızası için yaptıkları her savaşta az bir kuvvet ile daima galip gelmişlerdir.

Alparslan gazi rahmetullahi aleyh Malazgirtte 46 bin kişilik ordusyla 700 bin kişilik bizans ordusunu perişan etmiştir.

Bunun gibi tarihimizde az bir kuvvetle, 10 kat 20 kat 30 kat fazla olan düşmanlarını büyük bir şecâat göstererek mağlup etmiş nice komutanlar vardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: