Berceste’ye Başlarken..!

Merhaba Muhabbet Sevdalıları…

Gönül ne kahve ister, ne kahvehane,
İşimiz Muhabbettir, kahveler bahane!

Efendim BERCESTE köşemizde sizlere hitap etmekten, sizlerle hasbihal etmekten son derece mutluyum.
Bu siteyi ziyaret etme şerefine nail olan nasibli, nadide, müstesna, güzel insanlara Merhaba ile başladık ve muhabbetli bir beyitle devam ettik. Diyeceksiniz ki “Abi, bu beytin aslı böyle değildi, başka türlüydü.” Evet başka türlüydü, fakat biz onu revizyona tâbi tuttuk , değiştirdik , Dedik ya, muhabbet sevdalısı olduğumuza göre beytimiz de sevgi dolu olmalı yani muhabbetli olmalı.
BERCESTE de kahve gibi bir bahane oldu sizlerle muhabbet etmeye.

Peki şimdi merak edeceksiniz nedir bu BERCESTE!
Unuttuğumuz kelimelerden biri. Shakespeare’ı, Bethovenı, Van Goh’u biliriz de; Bercesteyi , Nâbi’yi, Fuzuli’yi hatırlayamayız.Millet olarak biz öyle şeyler unutmuşuz ki; tarihimizi, dilimizi , dinimizi ve de kültürümüzü. Altı yüz yıl dünyaya adaletle hükmetmiş islâmiyete hizmet etmiş Osmanlıyı, Osmanlı medeniyetini, Osmanlı kültürünü Türk İslâm şiirini hepsini de. BERCESTE’nin ne olduğunu unuttuğumuz gibi.
BERCESTE farsça bir kelime. Öz, sağlam, seçme, güzel, lâtif, ince anlamlı, kolayca hatırlanan, yapısı sağlam dize ya da beyit. Dize için daha çok mısra-ı berceste, beyit için de beyt-i berceste tanımlamaları kullanılır. Genel anlamda bir şiirdeki en güzel dize ya da beyit de denebilir. Zahmetsizce hatıra geliveren ve fakat çok kıymetli söz. Divan şiirinde tek başına şiir değeri ve gücü taşıyan mısra.

Eğer maksud eserse, mısra-ı berceste kafidir !
(Koca Ragıp Paşa)

Diyeceksiniz ki; BERCESTE Türkçe bir kelime değil onun için unutmuşuz. Yüz yıl öncesine kadar türkçe, farsça ve arapça kelimelerden oluşan Osmanlı dilini Adriyatik’ten Çin seddine kadar olan coğrafyadaki bütün türkler konuşurdu ve birbirini pekâla anlardı. Bu arapça bu farsça diyerek dilimizdeki o zenginliği uydurukça kelimeler bularak dili türkçeleştirme bahanesiyle bozdular. Şimdi baba ile oğul, dede ile torun aynı dili konuşuyor fakat birbirimizi anlamıyoruz.
Gayemiz; BERCESTE adı altındaki köşemizde kitaplarda geçen dini terimleri sizlerle paylaşmak. Ve böylece bilmediklerimizi öğrenmek unuttuklarımızı hatırlamak olacaktır.

İşin özü, sözün BERCESTE’si; İslâm alimlerinin yazdığı kitaplardaki dini terimleri öğrenmek ve orada anlatılmak istenen meseleleri kavramak dinimizi daha iyi ve güzel bir şekilde yaşamak ve yaşatmak. İslâm alimlerinin yazdığı o güzel kitapları anlayarak zevkle okumak. İLİM, AMEL, İHLÂS işte yazının bercestesi.

Efendim daha sonraki yazılarımızda sevgi ile ve mubabbetle buluşmak üzere hoşçakalın.

Malikabi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: